ZLIN AIRCRAFT a. s.

ZLIN Z 242 L ZEUS


Patříme historicky k nejstarším leteckým značkám světa. Tradice výroby letadel ve Zlíně se začala psát již v roce 1934, kdy Jan Antonín Baťa založil společnost Zlínskou leteckou a.s. Vývoj a výroba spolehlivých a bezpečných bezkonkurenčních výcvikových letounů a komponentů nás postupně dostaly do popředí světových výrobců letadel. Značku ZLIN AIRCRAFT reprezentují kvalita, tradice, spolehlivost a bezpečnost. Společnost ZLIN AIRCRAFT a. s. je držitelem všech oprávnění nezbytných pro svou činnost. Tato je pravidelně několikrát ročně auditovaná nezávislými a odbornými certifikačními autoritami.

 

ZLIN Z 242 L ZEUS

ZLIN Z 242 L ZEUS je nejlepší vrtulový letoun pro elementární, pokročilý i akrobatický výcvik. Jedná se o letoun kategorie N/U/A dle ICAO a je certifikován dle požadavků EASA kategorie A CS23 pro letovou způsobilost (typové osvědčení č. EASA.A.027). Lze jej použít pro přístrojový výcvik, denní a noční lety (VFR den/noc a IFR). Je vhodný pro přípravu žáků leteckých škol a získání prvotních zkušeností techniky pilotáže jako i pro pokročilejší UPRT výcvik a lety v kategorii A. Letoun
může provádět hlavní prvky vysoké pilotáže (akrobacie) – akrobatické prvky s přetížením od +6 do -3,5 G (mj. přemet, zvrat, výkrut, vývrtka).

 

KONSTRUKCE LETOUNU ZLIN Z 242 L ZEUS
Letoun je dolnoplošník má celokovovou konstrukci a pevný tříbodový podvozek s řiditelným příďovým podvozkem. Konstrukce podvozku umožňuje vzlet i
na nezpevněné vzletové ploše. Konstrukce letounu je testovaná a odolná vůči celému extrémnímu spektru meteorologických vlivů. Provádění letů je možné při jednoduchých i složitých meteorologických podmínkách s možností provozu letadel v klimatických pod mínkách od cca -45°С do +45°С. Brzdový systém Be-
ringer umožňuje diferencované působení ovladačů brzdového systému a jejich samostatnou aktivaci.

 

POHONNÁ JEDNOTKA
Letoun je poháněný pístovým motorem Lycoming AEIO-360-A1B6 o výkonu 200 HP. Motor nemá žádné omezení provozu při plném výkonu a mezi generální- mi opravami motoru existuje časové období 1400 hodin. ZLIN Z 242 L ZEUS je vybaven 3listou hydraulickou vrtulí MTV-9-B-C/C188-18a s konstantní rychlostí. Palivový systém a agregáty jsou navrženy pro zajištění spolehlivého přívodu paliva do motoru za jakýchkoli letových podmínek. Pohonná jednotka je certifikována i pro použití leteckého benzínu 100 LL.

 

AVIONIKA A PŘÍSTROJE
ZLIN Z 242 L ZEUS je vybaven systémem Glass Cockpit Garmin G500TXi s barevnými displeji zobrazujícími letové, navigační a motorové informace. Zařízení Garmin umožňuje zaznamenávat komplexní průběh letu. Letoun je k dispozici ve třech konfiguracích komunikačního a navigačního zařízení.

 

KOLA A BRZDY

Stojíme si za výjimečnou kvalitou. Díky bohatým zkušenostem s takovou specifickou výrobou splňují naše produkty mimořádné nároky na spolehlivost, klimatickou odolnost, nízkou hmotnost a bezpečnost leteckého provozu. Jsme držiteli všech nezbytných certifikátů pro civilní i vojenský segment.

 

VYSTŘELOVACÍ SEDAČKY
Vysoká technická úroveň a pověstná zručnost všech našich zaměstnanců ZLIN AIRCRAFT jsou uplatňované při vývoji, výrobě i servisu kompletních mechanických částí vystřelovacích sedadel pro všechny typy vojenských proudových letounů společnosti Aero Vodochody.

 

VÝROBNÍ A TECHNOLOGICKÉ MOŽNOSTI
ZLIN AIRCRAFT je kromě mnoha různých specializovaných technologií vybavený pro výrobu nosných konstrukcí z tvářeného plechu i obráběných, svařovaných a nýtovaných dílů a sestav. Provádíme povrchové úpravy ocelových podsestav i podsestav ze slitin hliníku, včetně speciálních nátěrů a konečných úprav – tváření plechu, obrábění, svařování, nýtování, montáž, kontrola a zkoušení.

 

Produkt: ZLIN Z 242 L ZEUS
Výrobce: ZLIN AIRCRAFT a. s.
Design: ZLIN AIRCRAFT a. s. / 2021

 

www.zlinaircraft.eu