Pro velký zájem výstava prodloužena!


21. 5. – 1. 6. 2022
10–18h.

Projekt Sto let zlínského designu mapuje historii a současnost průmyslového designu ve Zlínském kraji. Koná se ve dnech 7. až 15. května na několika místech ve Zlíně.

Snahou organizátorů je poukázat na design jako důležitou součást historie města Zlína, které letos slaví 700 let od první písemné zmínky. Právě hlavní myšlenka oslav – zdůraznění velkého potenciálu všech lidí, kteří historicky tvořili a stále i rozvíjí město do jeho současné podoby – přivedla organizátory k záměru vyzdvihnout kreativitu, jako jeden ze základních aspektů Zlína a jeho okolí.

Projekt Sto let zlínského designu (100ZD) volně navazuje na dvě úspěšné výstavy Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně s názvem “Rozum versus cit 1 a 2”, ve kterých se jejich kurátor Vít Jakubíček věnuje historii a vývoji průmyslového designu ve Zlíně do roku 1992.

I. část výstavy věnovaná historii zlínského designu v prostorách 15. Budovy 14|15 BAŤOVA INSTITUTU je tvořena extraktem předchozích výstav s důrazem na studentské projekty především z období působení profesora Kováře a docenta Crháka na zdejší Katedře tvarování strojů a nástrojů. Výstava obsahuje portréty zlínských pedagogů a úspěšných absolventů od Školy umění po dnešní FMK UTB a UMPRUM.

II. část výstavy je prezentací současné zlínské designové scény výrobních firem působících v segmentu průmyslového designu. Expozice je situována do unikátních prostor budovy 61. z roku 1931 s vzácně dochovanou vnitřní dispozicí a autentickým interiérem. Kromě odborné i laické veřejnosti známých firem spoluvytvářející současnou podobu českého designu zde ukázky své tvorby společně představí více než 30 firem a designových studií. Součástí výstavy jsou exponáty oceněné v loňském i letošním roce na mezinárodní scéně.

Projekt 100 let zlínského designu přináší kromě ohlédnutí do historie zlínského designu, ukázek různých oborů soudobého průmyslového designu a tvorby designérů v kraji také další odborný, konferenční a společenský program. Program ZDE.

Akci připravil Zlínský kreativní klastr ve spolupráci s Krajskou galerií výtvarného umění ve Zlíně, Univerzitou Tomáše Bati, Zlínským krajem a Statutárním městem Zlín a dalšími firmami a subjekty.

Uskuteční se v rámci dnů studentského designu FMK UTB s názvem Zlín Design Week. Na její přípravě a organizaci se výrazně podílela FMK UTB, NOVO DESIGN, TESCOMA, EGOE, VIVA CV, ZZ OPS, TIC a množství přátel Zlínského kreativního klastru a Zlína. Partneři ZDE.

V roce 2022 čeká město Zlín významné jubileum, a to 700 let od jeho první písemné zmínky. Hlavní myšlenkou oslav je bezesporu rozsáhlý potenciál všech lidí, kteří historicky tvořili a stále i rozvíjí město do takové podoby, v jaké se nachází nyní. Číslice sedm bude provázet nadcházející rok i z hlediska počtu vlastností, kterými se významné osobnosti minulosti, současnosti, ale i obecně obyvatelé města mohou pyšnit. Mezi ně patří vzdělanost, otevřenost, průkopnictví, pracovitost, podnikavost, vytrvalost a kreativita. A právě kreativita je jedním ze zásadních aspektů Zlína a jeho okolí. Při příležitosti oslav lidského potenciálu a historického vývoje města především v oblasti designu a kreativních průmyslů, kdy se zároveň město může již několik let pyšnit projektem Zlin Design Week, bude v celém tomto kontextu a po propojení těchto událostí, uskutečněn také ojedinělý projekt 100 ZD – Sto let zlínského designu.