TON

A 811 – 811 – 822

V roce 1930 navrhl architekt Josef Hoffmann židli pro terasu kavárny na výstavišti Werkbund-Ausstellung ve Vídni, kterou exkluzivně pro tento účel vyrobil nábytkářský koncern Thonet-Mundus pod označením A 811. Pionýr modernismu a jeden ze zakladatelů vídeňské secese Josef Hoffmann opatřil židli A 811 překližkovým perforovaným opěrákem s 12 kruhovými otvory. Tento design, který měl několik variant bez i s područkami či s rákosovým výpletem, byl výsledkem Hoffmannova příklonu k funkcionalismu. A to i přesto, že si návrh zachoval eleganci a romantický charakter jeho rané tvorby.

 

Židle, která se v Bystřici pod Hostýnem vyráběla i po 2. světové válce, byla později upravena do podoby stále nabízeného modelu s názvem 811. V detailu oproti původnímu Hoffmannovu návrhu více pracuje tvaroslovím ohýbaného dřeva, například použitím ohýbané kulatiny v nohách modelu.

 

Gesamtkunstwerk, který byl běžnou praxí Hoffmanna i dalších architektů zejména jeho doby, po více než 90 letech od uvedení A 811 pomohl typologii modelu obnovit. Studio Claesson Koivisto Rune navrhlo na jeho základě svébytnou verzi, ovlivněnou principy současného skandinávského minimalismu. Původně měla vzniknout pouze v omezené sérii pro interiér restaurace v prostorách bývalé norské burzy. Švédští tvůrci nakonec designové principy modelu se značkou TON rozvinuli do širší, sériově vyráběné kolekce 822. Její unikátní charakter určuje zejména grafická kruhová perforace v překližkovém sedáku či zádové opěrce. Element umožňuje vizuální prolnutí s interiérem, světlem i oděvem sedícího a propůjčuje modelům pokaždé specifický charakter.

 

Design: Claesson Koivisto Rune / 2022

 

www.ton.eu